120 let Českého domu ve Vítkovicích

Ve druhé polovině 19. století nepřála vítkovická radnice, odmítající české školy, Čechům nic dobrého. Obec byla jednou z nejponěmečtěnějších v předlitavské oblasti Rakouska-Uherska.

Moderní národní stánek pro spolkový život a vzdělávání mělo proto pomoci vybudovat Družstvo Českého domu. Velkorysá stavba rychle polykala rozpočet a hrozilo i zastavení její stavby a prodej. Budova byla nakonec dokončena v posledním roce 19. století. O pět let později, v roce 1904, zde byla založena Matice Českého domu, která v následujících letech zařízení v dnešní Výstavní ulici spravovala.  Po letech bohaté spolkové činnosti přerušila život v Českém domě první světová válka. Po vzniku Československa se ale dům vrátil ke své někdejší činnosti.

Český dům byl postaven podle návrhu architekta Bohumila Židlického a zachoval si podnes svůj původní ráz. Jeho vzhled charakterizují bohatě členité fasády, stylově zdobené interiéry přetékají štukaturou.  Není divu, že se budova stala chráněnou kulturní památkou. Až do roku 1989 činnost sportovně-kulturní instituce spíše upadala, dnes patří Český dům Tělocvičné jednotě Sokol Vítkovice a před deseti lety byl pečlivě restaurován.