90 let klasického kanadského hokeje v Ostravě

Ostravští rivalové, hokejisté týmů SSK Vítkovice a KS Slovan, na společném snímku z roku 1934. Foto: AMO

Výroční oslavy si letos užijí i sportovní fanoušci. A ne ledajaké. V neděli 16. září zahájí hokejový klub HC Vítkovice Ridera domácím utkáním proti pražské Spartě další sezónu své úspěšné činnosti a současně odstartuje oslavy 90 let organizovaného „kanadského“ hokeje v Ostravě. Kanadského proto, že už před rokem 1928 se v Ostravě bruslilo s holemi, šlo však o anglickou verzi hokeje, který se hrál na větším kluzišti, s větším počtem hráčů a s míčkem místo puku.

První plnohodnotný „kanadský“ hokejový tým, který si s největší pravděpodobností podal přihlášku do tehdejšího Čs. svazu kanadského hokeje a začlenil se do organizované mistrovské soutěže, tak byl založen až v prosinci 1928 pod hlavičkou Sportovního klubu Moravská Ostrava (SKMO). O jeho vznik se zasloužili ostravští hokejoví nadšenci, kteří se již v roce 1924 pokoušeli založit Čs. bruslařský a hokejový klub, ale především počasí. Na rozdíl od předchozích let byla totiž zima 1928/29 mrazivá a hokeji, který se v té době dal hrát pouze venku, přála.

Ostatně není náhodou, že ve stejné sezóně vznikly i jiné české hokejové kluby, např. v Plzni, Českých Budějovicích, Třebíči, Havlíčkově Brodu, Zlíně či Třinci. Také v Ostravě se k týmu SKMO záhy přidružily další dva hokejové oddíly SK Makabi a SK Slovan.

Vraťme se ale do Moravské Ostravy. Zápal vedení SKMO pro lední hokej zde příliš dlouho nevydržel. Jednak si tu hokej nenašel v premiérové sezóně dostatek platících diváků, aby se to klubu, pro který byl hlavním sportem fotbal, vyplatilo, jednak ledová krusta na fotbalovém hřišti u tehdejšího krematoria poškodila jeho povrch. Samotným hráčům ale nový sport učaroval natolik, že pro příští sezónu přestoupili na základě meziklubové dohody v kompletní sestavě do Sportovně společenského klubu ve Vítkovicích, který disponoval slušným kluzištěm u Sportovního pavilonu a byl ochoten uvolnit ze svých prostředků 7400 Kč na pořízení hokejové výstroje. Tak se také stalo, že ačkoliv ke vzniku hokejového odboru SSK Vítkovice došlo de facto k 1. 12. 1929, kvůli identickému složení hokejových týmů SKMO a SSK je za oficiální rok založení vítkovického hokeje považován rovněž letopočet 1928.