Architekt Wunibald Deininger se narodil před 140 roky

Deiningerovým dílem je rohový dům na Masarykově náměstí.

Rakouský architekt Wunibald Deininger navrhl v centru Ostravy zajímavé domy. výrazně tak oživil dnešní Masarykovo náměstí.

Wunibald Deininger (5. března 1879 ve Vídni – 28. srpna v Salcburku) se narodil v rodině známých architektů. Jeho otec Julian Deininger (1852 – 1924) byl projektant a ředitel vídeňské průmyslové školy, bratr Theodor i strýc Johann byli také architekti. Matka Ludmila, rozená Schönfussová, pocházela z jižní Moravy. Wunibald studoval na Státní průmyslové škole ve Vídni, pak nastoupil na Akademii výtvarného umění ve Vídni, kde tři roky studoval u Otto Wagnera.Jako úspěšný student získal v roce 1901 Gundelovu stříbrnou dvorní cenu, jeho závěrečná práce (návrh umělecké kolonie) byla oceněna Římskou cenou se státním cestovním stipendiem.
Jeho první dílo v roce 1902 byl obytný dům Florahof na vídeňské Hauptstrasse. Než se osamostatnil, spolupracoval do roku 1910 se svým otcem Julianem Deiningerem. Jako samostatný architekt projektoval především návrhy rodinných domů, kde zúročil poznatky z cest po Itálii a promítl prvky z anglické architektury. Jeho prvním samostatným projektem byl obytný dům J. E. Steinera ve Fulneku (1909 – 1910). V období 1911 až 1913 pracoval na návrzích pro Moravskou Ostravu. Období 1. světové války prožil v Itálii. V roce 1919 získal místo na průmyslové škole v Salcburku a v letech 1931 až 1946 byl profesorem Technické univerzity ve Štýrském Hradci. V Salcburku pokračoval v projektování jak obytných tak i veřejných staveb a vytvářel řadu urbanistických návrhů.
Podívejme se, jaké stavby projektoval v Moravské Ostravě. Se svým otcem navrhl budovu Obchodní a živnostenské banky na Antonínově (Smetanově) náměstí. Prakticky naproti banky navrhl budovu hotelu National, který byl podstaven v roce 1913. Hotel byl posléze přestavěn v letech 1929 až 1930 a získal nový název – Hotel Palace.
Projektoval rovněž domy na centrálním náměstí. Navrhl dům s lékárnou Moritze Ptaczka, která byla bohužel zničena spojeneckým bombardováním v roce 1944. Další stavbou na náměstí je dům Anny Prunerové z roku 1911 a s ním sousedící dům Ignaze Reisze postavený o rok později. Navrhl rovněž obchodní a obytný dům stavitelů Kulkových v ulici 28. října, který byl postaven také v roce 1912. Deiningerovy stavby spadají do období, kdy Moravská Ostrava procházela stavebním boomem a původní jednopatrové budovy z 19. století nahrazovaly luxusní vícepodlažní stavby.