Bazaly budou vychovávat nové generace sportovců

Bazaly v dobách, kdy hostily i třicetitisícové návštěvy. Ilustrace: AMO, MMO, ProjektStudio

Na Bazalech budou možná znovu trénovat noví Barošové, Jankulovští, Galáskové či Látalové. Po rekonstrukci, k níž byl areál předán v pondělí 9. července, budou totiž sloužit jako moderní tréninkový areál mladým hráčům z Ostravy a širokého okolí. Díky spolupráci mezi městem Ostravou, Moravskoslezským krajem, Fotbalovou asociací ČR, fotbalovým klubem Baník Ostrava a městskou společností Vítkovice Aréna tu vznikne fotbalová Klubová akademie, která Ostravě jako jedinému krajskému městu v ČR zatím chybí. Samozřejmě, nebude to zdarma. „Do investičního projektu města dáme z rozpočtu 190 milionů korun. Takový je rozdíl mezi celkovou cenou a finančním příspěvkem kraje,“ informoval náměstek ostravského primátora Vladimír Cigánek s tím, že modernizace by měla být hotová do 14 měsíců. Příspěvek MS kraje činí 70 milionů korun. Práce provede společnost Hochtief, která uspěla ve výběrovém řízení s nejnižší nabídkovou cenou necelých 253 milionů korun.

Stavba stadionu Bazaly začala na konci 50. let minulého století, kdy z hygienických, společenských i ryze sportovních důvodů přestal vyhovovat dosavadní stadion se škvárovým povrchem Stará střelnice. Historicky první ligové utkání se na něm odehrálo 19. dubna 1959 (Baník Ostrava – Ústí nad Labem 2:3), poslední 30. května 2015 (Baník Ostrava – Dukla Praha 1:1). Celkem se na Bazalech odehrálo 819 zápasů 1. a 2. ligy, v nichž domácí fotbalisté zaznamenali 477 výher, 209 remíz a 133 proher při celkovém skóre 1507:684. Dalších 36 zápasů zde Baník odehrál v rámci evropských pohárů. Poslední modernizace stadionu byla uskutečněna v roce 2003. V majetku města Ostravy je stadion od roku 2013. Dnešní dispozice stadionu a jeho okolí bohužel neumožňují rekonstrukci tak, aby vyhovoval nařízením FIFA a UEFA. Rozhodnutí ostravských zastupitelů, že areál přesto bude i do budoucna sloužit sportu a fotbalu, bylo přijato ve městě i kraji vesměs velmi kladně.

„Bazaly jsou symbolem sportu nejen Ostravy, ale celého našeho regionu. Na tento stadion se roky sjížděli sportovní nadšenci a prožívali tu spoustu silných sportovních okamžiků. Pokud by měli nejen fanoušci, ale i sportovci o toto kultovní místo přijít, byla by to velká škoda,“ reagoval například náměstek hejtmana MS kraje pro sport a školství Stanislav Folwarczny.

V rámci rekonstrukce bude stávající hlavní plocha hřiště rozšířena a bude sloužit ve formě tří příčných tréninkových hřišť nebo jako hřiště standardních rozměrů pro mistrovské zápasy. V místě současného tréninkového hřiště vyroste standardní hřiště s umělou trávou a druhé hřiště s přírodním trávníkem. Další plochy v areálu budou sloužit pro posilování, nácvik obratnosti, vytrvalostní cvičení a podobně. Součástí areálu bude 60metrová krytá běžecká dráha. V tribuně vznikne 10 šaten, posilovna, rehabilitace, zázemí pro lékaře, fyzioterapeuta, trenéry, prostory pro stravování a trávení volného času hráčů, tělocvična s hřištěm pro sálovou kopanou. Hlediště bude mít kapacitu 450 diváků.