ČT2 uvede 20. srpna nový snímek Ostravské jaro 1968

Díky televizní technice budou v dokumentu mluvit nejen pamětníci, ale také přímí účastníci srpnových událostí 2018 v Ostravě. Foto: ČT

21. srpen 1968, dvě hodiny ráno. Do Ostravy vjíždějí okupační vojska. Sovětská armáda obsazuje mošnovské letiště, důležité komunikace, centrum města a strategicky významné budovy… To jsou události, které připomíná nový televizní dokument Martina Červenky a Aleše Koudely Ostravské jaro 1968. Dobovou náladu dokreslují osobní vzpomínky pamětníků a přímých účastníků dění, autentické materiály Československého rozhlasu a Československé televize, sociologický ponor do historie specifického regionu, unikátní svědectví z archivů. To vše a mnohem více nabízí snímek, který připravila Tvůrčí producentská skupina Lenky Polákové a který se vrací na Ostravsko před 50 lety. Dokument uvede ČT2 v pondělí 20. srpna ve 20 hodin.

Podrobnosti k 21. srpnu 1968 v Ostravě, jak jej popisuje Antonín Barcuch z Archivu města Ostravy, najdete na této stránce v sekci Historické milníky. Česká televize nabízí ve svém dokumentárním snímku jiný pohled. „Přestože byla těžká práce na prvním místě a Ostrava bývala obvykle považována za tvrz stalinismu, ve skutečnosti to pravda nebyla,“ píše se v tiskové zprávě k dokumentu. Ostrava se stala výzvou a kulturní líhní. Karel Kryl v Československém rozhlasu nahrával svou první desku Bratříčku, zavírej vrátka, znova vycházely foglarovky, působily novátorské divadelní soubory nejen na amatérské, ale i na profesionální scéně, množily se řady kritických novinářů a odvážných spisovatelů.

V prvních dnech srpnové okupace Ostrava ukázala velmi silné a zásadní odmítání. Československý rozhlas našel způsob utajovaného vysílání a pravidelně si předával slovo s dalšími stanicemi v jiných městech. Televizní studio Ostrava vysílalo do poslední chvíle. Přesto byli po třech dnech pracovníci donuceni televizní vysílání ukončit, lidem oznámit, že po dvou dnech okupace jim bylo znemožněno pokračovat ve vysílání, a útěkem přes pole rychle opustit vysílací studio. Tanky se blížily.

Když Sovětská armáda dorazila na vysílač v Hošťálkovicích, byli jsme už všichni pryč a na místě je vítal jen velký plakát s nadpisem Svobodný televizní vysílač,“ vzpomíná na tamty dramatické chvíle herec, režisér, publicista, moderátor a čestný občan města Ostravy Luděk Eliáš (Luděk Eliáš zemřel v předvečer letošního výročí invaze, 10. července 2018 ve věku 95 let).