Dlažbu Masarykova náměstí ovládla Mnichovská dohoda

Masarykovo náměstí si připomíná Mnichov 1938. Foto: MMO – René Stejskal

Netradiční připomínku 80. výročí podpisu Mnichovské dohody připravilo město Ostrava. Klíčové okamžiky roku 1938, které vyvrcholily vznikem Druhé republiky a v březnu 1939 okupací okleštěného zbytku Československa, přibližuje třicítka velkoformátových samolepek na dlažbě Masarykova náměstí. Desítka dobrovolníků je tam nalepila ve čtvrtek 27. září večer; k vidění budou do čtvrtka 4. října.

„Řada kulatých výročí vesměs tragických událostí našich moderních dějin připadá na letošní rok, a my si je v Ostravě postupně připomínáme. Po srpnových událostech, kdy Českou republiku okupovala vojska Varšavské smlouvy a v ulicích města se jako připomínka tohoto období objevily plakáty s hesly z roku 1968, se o tomto víkendu vrátíme ještě o třicet let zpět. Nejen k mobilizaci, která ukázala velké odhodlání našich lidí bránit svou vlast. Tak velký projev vlastenectví a národní hrdosti zůstává možná nedoceněn a je na nás, abychom tyto události připomínali. Stejně jako Mnichovskou dohodu, která dvacetileté Československo na šest let uvrhla pod nadvládu fašistického Německa,“ uvedl k této zajímavé iniciativě ostravský primátor Tomáš Macura.

Kromě časové osy jsou na náměstí vystaveny deníkové záznamy Anny Svobodové, třináctileté dívky, která se narodila ve dvacátých letech v Moravské Ostravě, a ve svém deníku zaznamenala události z pohnutého období září 1938 až března 1939. Kromě běžných osobních záznamů tak na stránkách jejího deníku najdeme i zmínky o mobilizaci, uprchlících nebo Mnichovské dohodě.

Cílem akce je připomenout pohnuté události z historie samostatného československého státu, které nesmazatelným a tragickým způsobem ovlivnily život a paměť lidí v naší zemi a krátce na to vyústily v nejkrvavější konflikt lidských dějin.

Časová osa i deník jsou v elektronické podobě na webu: www.ostrava1938.cz

Podrobnější informace k celé akci sledujte také na FB: https://www.facebook.com/ostrava100/

Za realizaci akce, jejímž iniciátorem je město Ostrava, patří dík dobrovolníkům, ale také organizacím, bez jejichž pomoci by nebylo možné akci realizovat: Centru PANT, Kulturnímu centru Cooltour, Archivu města Ostravy a Městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.