Dny NATO ve znamení 100 let československé státnosti

Dny NATO a Vzdušných sil Armády ČR 2016. Největší bezpečnostní přehlídka v Evropě se letos ponese ve znamení 100. výročí vzniku samostatného Československa. Foto: Archiv MMO

Dny NATO & Dny Vzdušných sil AČR klepou na dveře. Uskuteční se o víkendu 15. a 16. září na letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově a stanou se vedle pražské vojenské přehlídky nejvýznamnější veřejnou akci v ČR zaměřenou na připomenutí 100. výročí vzniku samostatného československého státu a jeho ozbrojených sil. Tento výjimečný ročník návštěvníkům poskytne jedinečné setkání současné a historické vojenské techniky, jež vyvrcholí historickým průletem mapujícím vývoj českých vzdušných sil za posledních sto let. Na mošnovském letišti se budou premiérově prezentovat zástupci Chorvatska společně s ozbrojenými silami a dalšími bezpečnostními složkami z 20 zemí a Severoatlantické aliance, kteří předvedou své schopnosti a techniku v dynamických i statických ukázkách. Role speciálního partnerského státu se zhostí Spojené státy, které přivezou i premiérovou pozemní techniku. Tu budou zároveň prezentovat i další dva zahraniční účastníci, Německo a Polsko. Letiště Leoše Janáčka Ostrava tak celkově zaplní více než 100 kusů letecké techniky a desítky kusů techniky pozemní. Víkendový program pak během 16 hodin poskytne přes 40 dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi.

Stoleté výročí založení Československa a jeho ozbrojených sil se bude odrážet napříč celým víkendovým programem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. V rámci statické expozice bude díky spolupráci se Slezským zemským muzeem věnován rozsáhlý prostor historické vojenské technice i jejím replikám. Ty společně s nejmodernějšími stroji budou ilustrovat technologický pokrok, jímž si československé a následně české ozbrojené síly prošly. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost si prohlédnout například slavný československý tank LT-38, sovětský tank T-34 či repliky letounů Jak-3 a Spitfire Mk. IX. Vrchol těchto oslav zajistí mimořádný historický průlet 16 typů strojů za tónů Smetanovy Vltavy mapující vývoj vzdušných sil za posledních sto let. Návštěvníci budou moci současně zhlédnout unikátní vystoupení historických tanků v prostoru dynamických ukázek.

Součástí připomenutí sta let od založení Československa a jeho ozbrojených sil bude také speciální průlet vojenského letounu Bronco, který do okolí areálu shodí 200 000 symbolických vlčích máků. „Tímto pietním aktem chceme vyjádřit úctu všem obětem válečných konfliktů uplynulého století, kdy právě vlčí máky představují symbol padlých vojáků již od dob první světové války,” vysvětlil Zbyněk Pavlačík, předseda pořádajícího sdružení Jagello 2000. Vstup na letiště je jako vždy zdarma.

Součástí Dnů NATO jsou i četné doprovodné akce. Na jedné z nich se v pátek v katedrále Božského Spasitele v Ostravě představí Dechový soubor letectva USA v Evropě. „Soubor hraje jazz, blues, klasiku i armádní pochody. Koncert je zdarma, do katedrály se vejde 2,5 tisíce lidí, myslím, že to bude úžasný zážitek,“ pozval zájemce náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák.