Dny NATO ve znamení 100 let republiky

Dny NATO a Vzdušných sil Armády ČR 2016. Největší bezpečnostní přehlídka v Evropě se letos ponese ve znamení 100. výročí vzniku samostatného Československa. Foto: Archiv MMO

Jedním z vrcholů oslav 100 let od vzniku samostatného československého státu a dalších „osmičkových“ výročí budou bezesporu letošní Dny NATO a Vzdušných sil Armády České republiky. Zúčastní se jich zástupci dvou desítek států a vedle tradiční přehlídky letecké techniky a prezentace činnosti bezpečnostních složek nabídnou větší počet dynamických ukázek a především exkurzi do československé vojenské historie.

Památný rok 1918 připomene například obrněný automobil československých legií v Rusku Austin‑Juráš, meziválečné období replika legendárního stíhacího letounu Avia B-534 a slavné tanky LT-34 a LT-35 a druhou světovou válku třeba legendární tank T-34, který se účastnil osvobozování Ostravy v rámci ostravské operace. Ten se předvede také v simulované bojové akci. Spolu s ním uvidíme vůz Dodge s divizním kanónem ZIS 3, repliky letounů Jak-3 a Spitfire Mk. IX, v dynamické ukázce se pak představí letouny Spitfire Mk. XVI a MiG-15 UTI, který reprezentuje již poválečnou techniku.

„Bude určitě skvělé vidět vedle nejmodernější letecké techniky i stroje, s nimiž byli naši dědové a pradědové odhodláni hájit svou samostatnost a svobodu, tedy hodnoty, které ani v dnešních dnech nemůžeme a nesmíme považovat za samozřejmé. Město Ostrava je dlouhodobě top partnerem akce. A to jak po stránce finanční, tak programové. Jsem rád, že nejinak je tomu i letos a nepochybuji, že budeme spolupracovat i v letech budoucích,“ pozval na největší bezpečnostní přehlídku v Evropě primátor moravskoslezské metropole Tomáš Macura.

Dny NATO a Vzdušných sil Armády ČR se uskuteční ve dnech 15. a 16. září už tradičně na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově, a to v sobotu 15. září v době od 8.45 do 17 hodin a v neděli 16. září od 9 do 16 hod. Ještě před tím se ale milovníci vojenské techniky a vojenské historie mohou zúčastnit doprovodného programu, který rovněž nabídne zajímavé informace a zážitky. Ve středu 12. září se uskuteční v době od 15 do 18 hodin akce Akční odpoledne v Dolních Vítkovicích, na čtvrtek 13. září se připravuje v Minikino Kavárně Den s dokumenty České televize, v pátek 14. září se uskuteční v Domě knihy Khihcentrum v centru Ostravy beseda s piloty. Podrobnosti budou upřesněny, vstup na všechny akce je volný.

Stojí za zmínku, že mimořádný program připravila na Dny NATO a Vzdušných sil Armády ČR Janáčkova filharmonie Ostrava. Ta ve spolupráci s Armádou České republiky odehraje přímo na letišti za zvuků leteckých motorů Smetanovu Vltavu.