Do 10. Noci kostelů se zapojí na tři desítky svatostánků

Kostel svatého Václava v Moravské Ostravě, který patří mezi nejstarší a nejvýznamnější kulturně-historické památky ve městě. Program v kostele začíná zvoněním v 17.50. Foto: MMO – Lukáš Kaboň

Do sledu letošních výročí zapadá i 10. ročník Noci kostelů, který se uskuteční 25. května. Akce, která krom otevřených dveří nabízí i bohatý doprovodný program a seznámení s podstatou křesťanství, se letos zúčastní v celé republice na patnáct set katedrál, kostelů a modliteben, v samotné Ostravě to budou asi tři desítky svatostánků. Mezi účastníky Noci nebude ani letos chybět primátor města Tomáš Macura, jehož se tato akce hluboce dotýká.

„Noc kostelů patří k nejpůsobivějším akcím, které se v Ostravě konají,“ vyznal se pro Poutnické noviny Ostravsko-opavské diecéze. „Se setměním se otevírají brány svatostánků, které v tento večer vítají věřící, ale i ty, kteří do kostela pravidelně nechodí. Návštěva kostela pro mne osobně znamená především zastavení, zklidnění mysli a příležitost k zamyšlení se nad důležitými tématy, ale také ke vzpomínce na své blízké. Člověka v takové chvíli obklopí zvláštní atmosféra plná klidu a duchovního souznění, umocněná působivou architekturou v prosvětleném prostoru. Noc kostelů je také událostí, která mnoho lidí přiměje, aby vstali od televizorů a šli se projít večerním městem, aby něco nového zažili, aby se setkali s přáteli nebo navázali nová přátelství,“ uvedl Macura.

Desátá Noc kostelů se letos symbolicky setkává se 100. výročím vzniku samostatného československého státu a řadou dalších výročí připomínajících osudové okamžiky československé historie. Řadu „osmičkových“ výročí najdeme také v dějinách ostravských svatostánků, které můžeme v rámci Noci kostelů navštívit. Připomeňme si alespoň některé z nich:

1783 (235 let) – dokončen kostel sv. Josefa ve Slezské Ostravě, 1928 (90 let) – skončilo jeho zpevnění poté, co v důsledku poddolování poklesl o 8 metrů
1808 (210 let) – skončila přestavba kostela sv. Mikuláše v Porubě, která mu dala novobarokní ráz
1848 (170 let) – kostel sv. Kateřiny v Hrabové získal díky farníkům své první varhany
1883 (135 let) – proveden slavnostní výkop základů katedrály Božského spasitele (výkop byl proveden 4. 10., v den narozenin císaře Františka Josefa)
1893 (125 let) – dokončen kostel sv. Anny v Polance
1898 (120 let) – skončila rekonstrukce nejstaršího ostravského kostela sv. Václava, která mu dala novogotický ráz
1908 (110 let) – dokončen a vysvěcen kostel Panny Marie v Mariánských Horách
1908 (110 let) – bylo rozhodnuto o výstavbě kostela Panny Marie v Hrabůvce
1998 (10 let) – dokončen a vysvěcen (biskupem Lobkowiczem) kostel sv. Cyrila a Metoděje v Pustkovci.

Podrobnosti o Noci kostelů lze najít na www.nockostelu.cz.