Dvojí výročí Městského stadionu ve Vítkovicích

Městský stadion ve Vítkovicích po dostavbě.

V tomto roce slavíme řadu výročí, které se vážou k osudovým okamžikům československého státu. S jedním z nich je spojena i historie Městského stadionu ve Vítkovicích. Ten se podařilo postavit v rekordně krátké době: Základní kámen pod jeho výstavbu byl položen dne 26. června 1937 a již 19. srpna 1938 byl představen téměř dokončený novinářům. Jeho slavnostní otevření bylo naplánováno na svátek republiky 28. října 1938, velkolepé oslavy však zcela zhatily podzimní události vrcholící Mnichovem a následná změna ve vedení Vítkovických železáren. Datum „narozenin“ stadionu je tak vlastně dvojí. Rok 1938, kdy byl dostavěn, ale také rok 1939, kdy proběhla 15. dubna jeho úřední kolaudace.

Tak jako tak získala Ostrava ve své době nejmodernější a druhý největší stadion v republice. Protože v době okupace jej zabral německý wehrmacht, k jeho plnému využití mohlo dojít až po skončení 2. světové války. V roce 1947 zde uspořádala místní tělovýchovná jednota 4. Masarykovy hry v atletice, při nichž se čtyřiadvaceti tisícům diváků představil legendární běžec Emil Zátopek, který na zdejším oválu vytvořil o dva roky později dva světové rekordy v běhu na 10 000 metrů. Světový věhlas získal stadion díky mezinárodnímu atletickému mítinku Zlatá tretra, který se na něm koná každoročně od roku 1961. Jeho pravidelnými účastníky jsou největší atletické hvězdy v čele s fenomenálním sprinterem Usainem Boltem, který se stal v posledních letech nejvýznamnější tváří mítinku a po něm byla pojmenována i věž na vysoké peci č. 1 v Dolní oblasti Vítkovice.

Významnou „omlazovací kúru“ prodělal stadion v letech 2012 až 2015. V rámci rekonstrukcí a dostaveb za téměř 900 milionů korun se opět proměnil na moderní sportovní stánek splňující veškeré podmínky a certifikace ke konání národních i mezinárodních sportovních akcí, ať už atletických mítinků či fotbalových utkání. V současné době je celková kapacita stadionu 15 123 míst k sezení na čtyřech krytých tribunách. Západní (hlavní) tribuna nabízí 2667 míst, Východní tribuna 5020 míst, Severní tribuna 3681 míst, Jižní tribuna 3755 míst. Rozměry hrací plochy jsou 105 x 68 m.

Mezi nejbližší významné akce, které se na Městském stadiónu ve Vítkovicích uskuteční, patří 57. ročník Zlaté tretry (13. června) a především Kontinentální pohár v atletice (8.–9. září), který je hodnocen jako třetí nejvýznamnější světová atletická událost, hned po olympiádě a mistrovství světa.