Historie neodpouští těm, kteří mají krátkou paměť

Pietní akt u Pomníku Rudé armády v Komenského sadech. Foto: MMO – Jiří Zerzoň

Je to už třiasedmdesát let, přesto Ostrava nezapomíná. Také letos se představitelé a občané města přišli 30. dubna poklonit památce těch, kteří mu přinesli v roce 1945 vytouženou svobodu a mír. S věnci a kyticemi květů přistoupili k Památníku Rudé armády v Komenského sadech primátor Tomáš Macura, jeho náměstci Iveta Vozňáková a Zbyněk Pražák, představitelé městských obvodů, Moravskoslezského kraje, zástupci Krajského vojenského velitelství, Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu a dalších institucí a organizací, váleční veteráni, pamětníci. Vzdali hold osvoboditelům, ale také obyvatelům města, kteří přišli během války o život při odbojových akcích, bombardování či v nacistických vyhlazovacích táborech.

„Ostravská operace byla největším válečným střetem na našem území. Během těžkých bojů našla řada vojáků poslední odpočinek v památníku, který je symbolem těchto událostí,“ uvedl historické souvislosti primátor Tomáš Macura. Památník Rudé armády v Komenského sadech byl odhalen v roce 1946 k 1. výročí osvobození Ostravy. Je v něm uloženo 668 uren s popelem vojáků Rudé armády a občanů Ostravy, kteří padli při osvobozování města. V roce 1978 byl památník prohlášen národní kulturní památkou. Za pomníkem se nachází 11 hrobů vojáků Rudé armády a hrob hrdiny SSSR kpt. Štěpána Vajdy, který zemřel 6. dubna 1945 smrtí hrdinů při bojích u polského městečka Tworków. Ten připomíná, že Ostrava je vlastně jediným krajským městem v ČR, kde se do osvobozovacích bojů zapojili českoslovenští letci a tankisté, kteří bojovali po boku jednotek Rudé armády vedené maršálem Andrejem Ivanovičem Jeremenkem.

Ostravského pietního aktu se zúčastnil také velvyslanec Ruské federace v ČR Alexandr Vladimirovič Zmejevskij. Ten ocenil způsob, jakým Ostrava k uchování paměti o událostech II. světové války přistupuje. „Historie neodpouští těm, kteří mají krátkou paměť. Jsme vděčni českému lidu, vedení země, všem, kdo se tady stará o hroby Rudoarmějců a československých vojáků, kteří bojovali spolu s nimi. Zachování jejich památky je zárukou proti opakování krvavé a ničivé války, která prošla Evropou a stála životy desítek milionů lidí,“ zdůraznil Zmejevskij.