Janáčkova filharmonie před jubilejní koncertní sezonou

Janáčkova filharmonie při tradičním novoročním koncertu. Foto: MMO – Lukáš Kaboň

Janáčkova filharmonie Ostrava zahájí 27. září svoji jubilejní 65. koncertní sezonu. Hudební těleso, které vzniklo v lednu 1954 jako Ostravský symfonický orchestr, se na tuto příležitost náležitě připravuje. A to tím spíš, že si letos připomínáme 90 let od úmrtí hudebního skladatele Leoše Janáčka, jehož hudba bude široce znít také v podání Janáčkovy filharmonie v rámci celoměstského projektu Janáček Ostrava 2018.

Posluchači a fandové vážné hudby se ale mohou těšit i na díla dalších skladatelů. V rámci dvou velkých symfonických cyklů A a B, sestávajících vždy z pěti dílčích koncertů, zazní například skladby Clauda Debussyho, od jehož úmrtí letos uplynulo 100 let, či Leonarda Bersteina, který se před 100 lety naopak narodil. Chybět nebudou díla jiných velikánů – Mozarta, Čajkovského, Dvořáka, Šostakoviče, Beethovena, Rachmaninova a dalších.

Na své si pak přijdou i další skupiny posluchačů. I v jubilejní 65. sezoně bude pokračovat cyklus koncertů Láska na první poslech označovaný písmenem C a vedoucí tentokrát do světa tance nebo filmu, cyklus Jeunesses musicales, jemuž náleží písmeno E a který dává šanci mladým talentovaným umělcům, koncerty v hale Gong pod písmenem G, které budou hostit vynikající zpěváky v čele s Vojtou Dykem nebo Anetou Langerovou, komorní koncerty v hvězdném obsazení či 2. ročník cyklu klavírních recitálů, při nichž se ostravskému publiku představí klavírní virtuosové s mezinárodním věhlasem. Už tradičně bude připraven bohatý program pro děti a jejich rodiče.

A kde bude Janáčkova filharmonie šířit dobré jméno české hudby při zahraničních zájezdech? Zde stojí za zmínku především „předsezónní“ účast na srpnovém festivalu ve švýcarském Murtenu či listopadový zájezd do Polska, při němž orchestr navštíví města Kielce, Gorzów, Koszalin, Szczecin a Katovice.

Prodej vstupenek a abonmá na koncerty 65. sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava začne v pondělí 14. května od 13 hodin. Podrobnosti na https://www.jfo.cz/.

Závěrem ještě jedna dobrá zpráva, s níž přišel primátor města Ostravy Tomáš Macura. „Příští sezona Janáčkovy filharmonie se má šanci stát výjimečnou i díky tomu, že učiníme základní krok k vypsání soutěže na novou koncertní halu. Ostrava o ni usiluje již sedmdesát let. Z rozpočtu miliardy a půl už máme od státu i kraje přislíbeno 900 milionů korun,“ sdělil Tomáš Macura.