Janáčků rok v Ostravě uzavře Janáčkův hudební maraton

Logo projektu Janáček Ostrava 2018.

Společná iniciativa ostravské umělecké scény a města Ostravy Janáčkův rok v Ostravě uspořádaná k připomínce 90 let od úmrtí světově uznávaného hudebního skladatele Leoše Janáčka se blíží ke svému vrcholu. Tím bude ve dnech 25. až 28. října čtyřdenní víkendový festival s názvem Hudební maraton Leoše Janáčka, který pořádá Janáčkova filharmonie Ostrava a který uzavře celoměstský projekt Janáček Ostrava 2018 a zároveň přispěje k oslavě 100. výročí vzniku samostatného Československa.

Hudební maraton Leoše Janáčka je první akcí svého druhu v České republice v ČR, pro jejíž formát našli tvůrci z Janáčkovy filharmonie Ostrava inspiraci v zahraničí. V průběhu čtyř dnů nabídne 17 koncertů, na nichž zazní téměř 40 Janáčkových skladeb. Přidanou hodnotou festivalu je hvězdné obsazení řady koncertů, na nichž vystoupí třeba klavírní virtuosové Martin Kasík, Lukáš Vondráček, Ivo Kahánek nebo Jan Bartoš či pěvkyně Kateřina Kněžíková a Iva Bittová. Koncerty se uskuteční v ostravských kulturních zařízeních – v Domě kultury města Ostravy, Hudebním sále provozu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice, Kulturním centru Cooltour, Sále Leoše Janáčka Janáčkovy konzervatoře, Divadle Antonína Dvořáka, v kostele svatého Václava – ale také v kostele sv. Mikuláše v Rychalticích, v rytířském sále frýdeckého zámku a v koncertní síni sv. Ducha v Krnově. Tečkou za programem maratonu se stane slavnostní koncert v Den české státnosti 28. října v Domu kultury města Ostravy, na kterém zazní Janáčkova rapsodie pro orchestr Taras Bulba, nazývaná také slovanskou, a především slavná orchestrální skladba Sinfonietta, kterou Janáček věnoval československé branné moci a která zazněla za přítomnosti prvního československého prezidenta T. G. Masaryka na VIII. všesokolském sletu v Praze v roce 1926.

„Janáčkova hudba není právě jednoduchá, rozhodně ne prvoplánová, ale kdo k ní dojde a zamiluje si ji, tak je z toho láska na celý život. Čtyřdenní Hudební maraton je vyvrcholením společného projektu ostravské hudební scény a města Ostravy a zároveň důstojným příspěvkem k oslavě 100. výročí československé státnosti. Její vznik byl tehdy pro Leoše Janáčka velkým zdrojem inspirace. Všem účastníkům maratonu přeji, aby pro ně byla autorova hudba stejně inspirující a přinesla jim hluboký umělecký zážitek,“ uvedl k Hudebnímu maratonu Leoše Janáčka primátor Ostravy Tomáš Macura.