Ještě to stihnete. Archiv čeká na vaše snímky do 14. září

Sídlo Archivu města Ostravy v budově bývalé radnice v Ostravě-Přívoze. Foto: MMO – Lukáš Kaboň

Digitální encyklopedie, putovní výstava a fotografická publikace ukazující, jak minulých sto let viděli (a nafotili) Ostravané, takový je budoucí příspěvek Archivu města Ostravy (AMO) k připomínce 100. výročí vzniku samostatného Československa.

Jak informovala ředitelka AMO Hana Šústková , encyklopedie bude zprovozněna v den výročí 28. října a nabídne symbolicky portréty 100 nejvýraznějších osobností Ostravy za posledních 100 let. Výroční výstavu připraví archiv ve spolupráci s příslušnými institucemi z partnerských měst Košice a Katovice a bude tak mít mezinárodní rozměr. Putovat bude nejen v Česku, ale také na Slovensku a v Polsku.

Kniha fotografií bude sestavena ze snímků, které poskytli Ostravané v rámci výzvy Století očima Ostravanů, jež končí 14. září. Světlo světa by měla spatřit do konce tohoto roku. Pokud máte ještě nějaký snímek, který byste mohli poskytnout, proto neleňte a zaskočte ještě do Archivu města Ostravy, kterékoliv pobočky Knihovny města Ostravy, Ostravského muzea nebo Klubu Pant, popřípadě ji zašlete elektronicky na adresu fotoalbum@ostrava100.cz.

Čas se krátí a kdo ví, možná právě vaše fotografie najde místo na stránkách výroční publikace a bude léta vyprávět další a dalším generacím Ostravanů, jak se žilo v našem městě ve 20. století. Vítán je samozřejmě alespoň krátký popis zachycené události a přibližné datum pořízení fotografie. Obávat se nemusíte, o svoje památky nepřijdete. Po jejich oskenování vám zaměstnanci zmíněných institucí zapůjčené fotografie neprodleně vrátí. Jedná se o jedinečný projekt města Ostravy, který nemá v jiných městech obdoby.