100. sezona v Národním divadle moravskoslezském

Budova Divadla Antonína Dvořáka z roku 1907. Až do roku 1919 se v něm hrálo výhradně německy.

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) se sídlem v Ostravě je největším a nejstarším profesionálním divadlem v Moravskoslezském kraji a zároveň největší kulturní institucí zřizovanou městem Ostrava. Svoji činnost zahájilo 2. srpna 1919 v budově Městského divadla (nynější Divadlo Antonína Dvořáka) slavnostním představením Smetanovy Prodané nevěsty. Jeho letošní sezóna tak ponese pořadové číslo 100 a tomuto jubileu bude podřízen také jeho program.

„Dramaturgie všech čtyř souborů bude jedinečná v tom, že všechny premiérové tituly se celých 99 sezón na repertoáru divadla neobjevily,“ upřesnil ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Operní scéna uvede premiérově operu Osud Leoše Janáčka, díky čemuž se NDM stane teprve druhým divadlem na světě, které ve své historii uvedlo kompletní operní dílo tohoto skladatele. Sté výročí vzniku republiky oslaví soubor opery Prvorepublikovým galakoncertem. Prostřednictvím československé koprodukce Slovenským národním divadlem uvede inscenaci Pucciniho Triptychu. Na linii operních hitů 20. století naváže surrealistickým dílem Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář, poslední premiérou bude francouzská opera Robert ďábel Giacoma Meyerbeera.

Osou sezony činoherního souboru bude čtveřice titulů, které vyprávějí velké příběhy běžných lidí. Prvním z nich je dramatizace Roku na vsi bratří Mrštíků, na níž naváže drama Naše třída Tadeusze Słobodzianka. Katarzi těmto příběhům přinese ruská tragikomedie Opilí a absurdní komedie Král umírá Eugèna Ionesca. Na repertoáru činohry se objeví také současná britská situační komedie Dokonalá svatba, klasická satirická komedie Výnosné místo a černá komedie Rádce.

Jedním z klíčových počinů baletního souboru bude komponovaný taneční večer Vzlety a pády, dalším titulem bude balet na hudbu současného lotyšského skladatele Arturse Maskatse Nebezpečné známosti podle románu Choderlose de Laclose.

Soubor opereta/muzikál zahájí 100. sezonu NDM světovým muzikálovým hitem Kočky! Andrewa Lloyda Webbera. V rámci koncertní řady divadlo oslaví 70. narozeniny blízkého spolupracovníka, textaře, libretisty, rozhlasového novináře a producenta Michaela Prostějovského pásmem muzikálových písní v jeho překladu. Duben 2019 přinese ostravskou premiéru revuálního muzikálu Colea Portera Děj se co děj (Anything Goes). V Divadle „12“ pro 60 diváků uvede soubor muzikál Thrill Me.

Větší část 100. sezóny Národního divadla moravskoslezského připomene svými extra projekty také výročí Leoše Janáčka v rámci projektu Janáček Ostrava 2018. Na programu zůstávají rovněž už tradiční akce Galavečer k zahájení sezóny, Noc divadel, Noc s Andersenem, festivaly Ostrava v Praze, OST-RA-VAR a další.