Malé jubileum si připomíná i katedrála Božského Spasitele

Katedrála Božského Spasitele. Snímky: archiv MMO

Své malé jubileum slaví v tomto roce i katedrála Božského Spasitele v Moravské Ostravě. Výstavba druhého největšího chrámu na Moravě a ve Slezsku – po bazilice ve Velehradě – a hlavního kostela Ostravsko-opavské diecéze započala v roce 1883, tedy před 135 lety, a byla ukončena v roce 1889. Postavena byla v neorenesančním slohu podle projektu rakouského architekta Gustava Meretty, který se při jejím projektování nechal inspirovat papežskou basilikou Santa Maria Maggiore v Římě. Vznikla tak trojlodní chrámová stavba zakončená půlkruhovou apsidou, jejíž hlavní loď je široká 14 a vysoká 22 metrů, boční lodě mají na šířku 7 a na výšku 10 metrů. Celá stavba, nad níž se tyčí dvě symetrické 67metrové čelní věže, je dlouhá 68 metrů a pojme až čtyři tisíce lidí.

Vevnitř chrámu najdeme pět oltářů – svatého Václava, Božského Spasitele, Panny Marie Lurdské, svatého Prokopa a hlavní oltář s ostatky svaté Hedviky, patronky Slezska a Ostravsko-opavské diecéze. Vpravo od hlavního oltáře se nachází vstup do adorační kaple, v níž je umístěna nejsvětější svátost oltářní. Stěny bočních lodí zdobí čtrnáctidílná křížová cesta, prohlédnout si tu lze také panely věnované jedenácti děkanátům Ostravsko-opavské diecéze. Celek doplňují varhany, křtitelnice a další předměty.

Významnou opravou a modernizací prošla katedrála v letech 2014 a 2015. Ta zahrnovala mj. opravu střechy lodi a věží, krovů, sousoší mezi věžemi, podlahy, oken a dveří, novou fasádu. Jejím výsledkem je i modernizace některých prvků, například prosklené boční zádveří, nové úsporné elektrické osvětlení či transparentní displeje vsazené do oken místo klasických vitráží, které sice vypadají jako běžné sklo, avšak po spuštění programu jsou schopny zobrazovat výtvarný obsah.

Prohlédnout si katedrálu lze od úterý do soboty vždy od 8.15 do 12.15 a od 13.15 do 17.15 hodin.

A „osudové osmičky“ se týkají i již zmíněného autora projektu katedrály, architekta Gustava Meretty. Ten se narodil 26. července 1832 v Brně, zemřel dne 4. srpna 1888 v Kroměříži, tedy před 130 lety. Po Merettově smrti stavbu kostela dokončil vídeňský architekt Max von Förster, který je také autorem návrhů jednotně řešeného vnitřního vybavení chrámu, např. lavic, oltáře, zpovědnice či varhan.