Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka zahájen

Česká filharmonie a členové Hudby Hradní stráže a Policie ČR při zahajovacím koncertu MHF Leoše Janáčka. Foto: MMO - Jiří Zerzoň

Janáčkova Sinfonietta, dílo vzniklé pod skladatelovým dojmem z nabyté samostatnosti, Fantazie pro housle a orchestr Josefa Suka, symfonická báseň V Tatrách Vítězslava Nováka jako připomenutí česko-slovenské vzájemnosti a coby „zákusek“ část Janáčkových Lašských tanců. Takové „menu“ se servírovalo na zahajovacím koncertu nově vzniklého Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, který se odehrál v pondělí 21. května v Domě kultury města Ostravy a který byl věnován připomínce 100. výročí vzniku samostatného československého státu.

Ve zcela zaplněné koncertní síni DKMO si vystoupení České filharmonie a členů Hudby Hradní stráže a Policie České republiky pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtra vyslechli poslanci, senátoři, biskupové Ostravsko-opavské diecéze, představitelé moravskoslezského hejtmanství, města Ostravy a další. Slavnostního zahájení koncertu se zhostili čestný předseda festivalu a houslový virtuos Ivan Ženatý a primátor města Ostravy Tomáš Macura.

„Jedním z fenoménů či hlavních tendencí dnešního světa je po mém soudu dělení, diferenciace, polarizace. My jdeme proti tomuto trendu a myslím si, že právě tento festival, který vznikl spojením dvou konkurenčních festivalů Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy, je příkladem sloučení a vzniku nového festivalu, který přichází s novým jménem, novým logem a věřím, že i s novou kvalitou, a který spojuje dvě města, kde se Leoš Janáček narodil a kde svůj život završil,“ uvedl primátor Macura.

„Chtěl bych festivalu popřát do budoucna krásnou a úspěšnou tradici, mnoho spokojených posluchačů a dlouhé trvání,“ dodal Tomáš Macura.

K účastníkům zahajovacího koncertu promluvil i Ivan Ženatý. Jak zdůraznil, hudba dává člověku díl krásy a díl svobody. Svobody, o kterou musíme neustále bojovat.

V následujících jednatřiceti dnech do 1. července bude následovat dalších 31 koncertů v osmi městech moravskoslezského regionu.