MHF Leoše Janáčka zahájí koncert k 100. výročí ČSR

Česká filharmonie. Foto: ČF – Petra Hajská

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka se otevře 21. května zahajovacím koncertem na počest 100. výročí vzniku Československa. Česká filharmonie, jež patří k našim národním symbolům, přednese Janáčkovu Sinfoniettu, která vznikala pod skladatelovým dojmem z nabyté samostatnosti. Její vyznění umocní členové Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Vstup do festivalu, který vznikl u příležitosti 90. výročí úmrtí skladatele sloučením Janáčkova máje a Janáčkových Hukvald, tak bude opravdu impozantní.

V následujících jednatřiceti dnech bude následovat dalších 31 koncertů, na nichž zazáří osobnosti jako houslista Julian Rachlin, dirigenti Krzysztof Penderecki a Christian Arming, pěvec Adam Plachetka, klavíristé Roman Rabinovich, Ivo Kahánek a Jan Simon, orchestry Camerata Salzburg, Litevský národní symfonický orchestr a další. Festival, který navštíví celkem osm měst, uvede vedle velkých symfonických koncertů se symfoniemi Čajkovského či Beethovena i ty intimně komorní. Nebudou chybět premiéry skladeb mladých autorů, jazzový podvečer, hukvaldské nokturno či baletní představení na hudbu Jarka Nohavici. V rámci doprovodného programu se uskuteční dva koncerty, dvě výstavy, Muzikologická konference Janáčkiana a devět divadelních představení.

„Město Ostrava vytváří pro festival zázemí, stává se festivalovým centrem a je zároveň největším a nejvýznamnějším partnerem festivalu. V letošním roce jsme navýšili dotace pro festival, který tak skvěle reprezentuje naše město,“ uvedl na předfestivalové tiskové konferenci ostravský primátor Tomáš Macura. Jak připomenul, v rámci projektu ostravské Janáčkovy filharmonie Janáček Ostrava 2018 bude region oslavovat velkého skladatele po celý rok. Přispěje k tomu i 15 projektů přihlášených v rámci výzvy města 90. výročí od úmrtí českého hudebního skladatele Leoše Janáčka, jejichž realizaci podpoří Ostrava celkovou částkou 404 tisíc korun.

Podrobnosti o Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka na www.mhflj.cz.