Muzejní noc probíhala v atmosféře první republiky

Muzejní noc odstartovaly balonky v barvách trikolory. Foto: MMO – Lukáš Kaboň

Vypouštěním balonků v barvě trikolory, které připomínaly 100. výročí vzniku samostatného Československa, byla v sobotu 9. června večer na Prokešově náměstí před Novou radnicí zahájena jubilejní 10. Ostravská muzejní noc. Návštěvníkům se otevřely galerie, knihovny, památky, umělecké školy, kluby, kavárny, školy a další instituce i organizace. Součástí akce byly také festival Slezská lilie či Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního umění Cirkulum. Před nedávno opravenou katedrálou Božského Spasitele v centru Moravské Ostravy bylo možné sledovat pod širým nebem i rockovou operu Jesus Christ Superstar. Jesus Christ Superstar.

Celkem se do festivalu zapojilo 36 ostravských institucí. V permanenci bylo pět zvláštních autobusů, které vozily zájemce mezi jednotlivými atrakcemi zdarma.

Jedním z hlavních center zábavy bylo už tradičně Prokešovo náměstí. Stovky občanů tu uvítalo cyklisty na historických bicyklech i řidiče autoveteránů. Na kole dojel i představitel primátora Jana Prokeše, který pozdravil přítomné Ostravany. Oficiálního zahájení akce se zde zhostil současný primátor města Tomáš Macura. Účastníci muzejní noci si tu pak mohli užít zábavy v prvorepublikovém stylu, za hudebního doprovodu swingu a electroswingu, s výukou charlestonu, základů stepu či swingových párových tanců. TJ Sokol předvedl ukázku sletové skladby. Pro děti byl připraven tvůrčí program ve spolupráci se středisky volného času, malování na obličej a další.

Velký zájem byl opět o prohlídky reprezentativních prostor Nové radnice, jichž se zúčastnilo 514 návštěvníků, a večerní výhled z radniční věže, který si nenechalo ujít 717 lidí. Primátora Tomáše Macury, který přijímal účastníky akce ve své pracovně, se lidé nejčastěji ptali na dostavbu Rudné, cyklostezky, rekonstrukci městských jatek nebo ostravskou zoo. Děti zajímalo jeho oblíbené jídlo. 

Podle odhadů se jubilejní 10. ostravské muzejní noci zúčastnilo více než 20 tisíc zájemců.