Na cestu do minulého století v pohodlí dětských kočárků

Kočárky z období první republiky. Foto: MMO – Adolf Horsinka

Slzu nostalgie, ranec vzpomínek a především křehký půvab časů minulých nabízí výstava Boudičky odklopit aneb v čem jsme se vozili, která je jedním z příspěvků Ostravského muzea k oslavám stého výročí vzniku samostatného Československa. Ke zhlédnutí nabízí celkem 101 dětských kočárků exponovaných v rámci pěti časových období. Mezi nejstarší exponáty patří tříkolový dřevěný kočárek z roku 1880 či o pět let mladší, rovněž dřevěný „vuzek“, který si činí nárok na přívlastek „sportovní“.

Významná je expozice přibližující vývoj dětských kočárků v období první republiky. „Je na nich vidět, jak rychle se po první světové válce měnil život i móda. Vznikaly firmy, které se věnovaly výrobě kočárků a jejich design se rychle proměňoval,“ uvedla k této části expozice ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová. Například kočárek z roku 1918 je již rozkládací, u dalších se objevují posuvné střechy, některé připomínají svým vzhledem malá autíčka. Svojí robustností mezi nimi dominuje anglický skříňový kočár z roku 1933, který však vyrobila česká firma.

Prvorepublikovou expozici doplňují dvě velkoformátové fotografie parku Jožky Jabůrkové a Husova sadu, které byly v té době promenádními místy a často je využívaly právě maminky s kočárky.

„Ke spolupráci na přípravě výstavy jsme pozvali také partnerské město Ostravy – Katovice. Přestože vzdálenost mezi oběma městy činí sotva sto kilometrů a obě patří k oblasti Horního Slezska, je na vzhledu kočárků vidět rozdíly,“ uvedla jednu ze zajímavostí Jiřina Kábrtová.

Výstavu dětských kočárků doplňují dobové panenky, kočárky pro panenky a dětské oblečení. Na chodbě si lze prohlédnout historické fotografie maminek a tatínků s kočárky, které na výzvu muzea zapůjčili občané města. „Naskenovali jsme je a nyní se těšíme, jak se na nich budou návštěvníci výstavy hledat a poznávat,“ řekla s úsměvem ředitelka Kábrtová.

Výstava Boudičky odklopit aneb v čem jsme se vozili v Ostravském muzeu na Masarykově náměstí potrvá do 3. června. Přístupná je v době otevření muzea, tj. v pondělky až pátky od 9 do 17 h, v soboty od 9 do 13 h, v neděle od 13 do 17 h. Poslední vstup je 30 min. před zavírací dobou. Ve dnech státních svátků, pokud není uvedeno jinak, je muzeum zavřeno.