Ostrava slaví 100 let republiky. Již 27. a 28. října!

Oslavy 100 let vzniku republiky proběhnou ve dnech 27. a 28. října. Foto: Archiv MMO

Již jen necelé dva týdny nás dělí od velkolepých dvoudenních oslav, jimiž Ostrava uctí 100. výročí vzniku samostatného Československa. Ty se uskuteční ve dnech 27. a 28. října na Masarykově náměstí a Slezskoostravském hradu a nabídnou jak dostatek příležitostí k zamyšlení a vzpomínkám, tak spoustu hezké, historicky laděné zábavy pro celou rodinu.

Sobotní program zahájí historický průvod, který vyrazí v 15 hodin od vstupu do Komenského sadů z Vítězné ulice a zamíří po Sokolské třídě, přes Prokešovo náměstí až na Masarykovo náměstí. Malí i velcí se budou moci pokochat pohledem na dobovou vojenskou techniku s vojáky a četníky, staré automobily, hasičskou techniku, zástupce prvorepublikových kulturních a sportovních organizací a další. Na Masarykovo náměstí, kde už od 14 hodin bude probíhat hudební a folklorní program, dorazí průvod v 15.45, o čtvrt hodiny později se zde uskuteční slavnostní zahájení oslav, na které naváže dobová performance Oznámení vzniku republiky v Ostravě 1918. V 17 hodin uvítají Ostravané stejně jako v roce 1924 prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Prvorepublikovou náladu bude mezitím sytit Big Band!!! Ostrava, který uvede slavné prvorepublikové písně, největší šlágry stříbrného plátna, písničky Jaroslava Ježka a další populární skladby v jazycích, které zněly v Ostravě v minulosti. Zraky budou přitahovat prezentace sportovních, kulturních a historických spolků.

Do prvorepublikových dob se přenese Slezskoostravský hrad a podhradí. Návštěvníci si tu budou již od 14 hodin prohlížet tematické expozice přibližující prvorepublikovou kavárnu, školu, poštu, automobilku Laurin a Klement, nemocnici, vojenské ležení či skautský tábor. Virtuálně budou navštěvovat místa, kde žil a pracoval Tomáš Garrique Masaryk. Pozornost budou lákat výstavy starých automobilů, historické hasičské techniky či modelů prvorepublikových letadel. Milovníci Četnických humoresek budou moci obdivovat autentické rekvizity z tohoto oblíbeného seriálu. Na hradním nádvoří budou mezitím probíhat dobové módní přehlídky přerušované promítáním dobového biografu s němými groteskami. V četných stáncích budou vonět prvorepublikové speciality, ať už tradiční české, polské, německé či židovské kuchyně.

Hudební pohoštění bude od 17 hodin nabízet pódium Aréna. Objeví se zde folklorní soubor Hlubina, slavné ostravské jazzové uskupení Boris Urbánek and his Boris band combination a vokální soubor 5PAK. Od 19.45 hodin obsadí scénu uskupení Big Band!!! Ostrava, které zahraje písně od Voskovce a Wericha, dobové šlágry až po hity spojené s Ostravou. Vystoupí pěvecké hvězdy ostravského muzikálového nebe Jaro Rusnák, Martina Šnytová, Tomáš Savka a Hana Fialová. Ve 21 hodin ukončí den plný prvorepublikových zážitků ohňostroj.

Nedělní den 28. října pak bude už hlavně sváteční. V 9.30 začne slavnostní mše v katedrále Božského Spasitele, v 11 hodin se uskuteční vzpomínkový akt na Masarykově náměstí.

Podrobnosti o programu najdete zde.