Ostrava oslavila sté výročí vzniku Československa

Pod deštníky, přesto velkolepě! Víkendové oslavy 100 let republiky se vyvedly. Foto: MMO

Asi osm a půl tisíce lidí si i přes nepřízeň počasí nenechalo ujít v sobotu a neděli 27. a 28. října ostravské oslavy 100. výročí založení samostatného československého státu. Ty byly opravdu velkolepé.

V průvodu kráčelo téměř půl tisícovky osob

Jen do sobotního „prvorepublikového“ průvodu, který se vydal po Sokolské třídě od vozovny trolejbusů k Masarykově náměstí, se zapojilo 486 osob v dobových uniformách i oblečení, vojáci, hasiči, zdravotníci, junáci, skauti, sportovci, herci. Byly v něm k vidění zástupci 20 organizací nebo institucí včetně legend hokejového klubu Vítkovice, které měly odpoledne na Masarykově náměstí i velkou autogramiádu. V průvodu se objevily uniformy rakousko-uherské armády, legionářů z Ruska, prvorepublikových četníků i strážníků. Spolu s lidmi proudily Sokolskou třídou i desítky historických vozidel – vojenských, hasičských, auto veteránů. Pozornost poutal například obrněný vůz, který používali legionáři v Rusku, Tančík 33 nebo historická sanitka Tudor. Na Prokešové náměstí vítali jeho účastníky primátor Tomáš Macura, představitel prvního ostravského primátora Jana Prokeše či pravnuk Jana Prokeše s manželkou. Všichni se poté připojili k průvodu.

Shazovali rakouské nápisy jako Oldřich Nový

Program pokračoval dobovou performancí na Masarykově náměstí. Ta věrně připomněla oznámení vzniku republiky v Ostravě. Tehdy, stejně jako tuto sobotu, lidé shazovali z balkonu kavárny nápis Café Habsburg. Pro přípravu scénky, kterou odehráli ostravští herci, byly využity vzpomínky herce Oldřicha Nového. Ten byl v době vyhlášení republiky v angažmá právě v Ostravě. Scénu sledovalo zaplněné Masarykovo náměstí stejně jako příjezd prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, kterého si zahrál operní pěvec Josef Fryščák. Prvního československého prezidenta doprovázeli legionáři a sokolové.

První republika ožila u Slezskoostravského hradu

První republikou žil také Slezskoostravský hrad a jeho okolí. K vidění tam byly různé tematické expozice – prvorepubliková pošta, škola, banka či kavárna. K ochutnání byly prvorepublikové kulinářské speciality z tradiční české, polské i židovské kuchyně, čepovalo se prvorepublikové pivo. Po 18. hodině zasadil v podhradí současný primátor Tomáš Macura s představitelem T. G. Masaryka strom republiky.

V barvách trikolóry svítily radniční věž i most

Součástí oslav bylo i nasvětlení v barvách trikolory radniční věže a mostu Miloše Sýkory, které vzávaly tradiční československé barvy od pátku až do neděle. Pětiminutové video sestavené z fotografií z historie města a běžného života obyvatel z let 1918 až 1989, které přinesli občané v rámci výzvy města Století objektivem Ostravanů, viděly v Ostravském muzeu stovky zájemců.

Neděle: Mše svatá a vzpomínkový akt

Zájem byl také o nedělní program. Zaplněná byla Katedrála Božského Spasitele, ve které Msgre. František Václav Lobkowicz odsloužil mši svatou. Desítky lidí přišly na vzpomínkový akt, který se uskutečnil na Masarykově náměstí. Hojnou účast na oslavách, které proběhly v dešti a chladu, ocenil primátor Tomáš Macura. „Děkuji všem, kteří se do oslav zapojili, organizátorům, účastníkům i obyvatelům našeho města, kteří si na náměstí nebo na hradu 100. výročí republiky připomněli,“ uvedl po závěrečném slavnostním ohňostroji.

Snímky z oslav si můžete prohlédnou ve foto galerii.