Ostrava uctila Janáčka, teď chystá Janáčkův maraton

Operní pěvkyně z Národního divadla moravskoslezského Eva Dřízgová-Jirušová a Anna Nitrová se slavným skladatelem na ostravském Kuřím rynku. Foto: MMO – René Stejskal

Ostrava vzdala hold hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi. Ten se narodil 3. července 1854 na nedalekých Hukvaldech a zemřel 12. srpna 1928 po převozu do plicního sanatoria na Fifejdách. V rámci akce nazvané Životní pouť Leoše Janáčka aneb od Lišky k lišce se 12. srpna večer, 90 let od skladatelova úmrtí, uskutečnil na Jiráskově náměstí (Kuří rynek) koncert Janáčkových melodií. Jeho sborovou skladbu na text Petra Bezruče Maryčka Magdónová přednesl mužský sbor Láska opravdivá, slavné árie z oper Káťa Kabanová, Její pastorkyňa a Příhody lišky Bystroušky zazpívali sólisté Národního divadla moravskoslezského Eva Dřízgová-Jirušová, Anna Nitrová, Martin Gurbaľ a Václav Morys za klavírního doprovodu Jany Hajkové. V roli samotného Leoše Janáčka vystoupil Tomáš Jirman, který přiblížil divákům jeho hudební a zejména operní tvorbu.

Přestože Leoš Janáček žil a tvořil hlavně v Brně, Ostrava ho bere za svého a prokazuje jeho dílu a památce mimořádnou úctu. Není náhodou, že právě ostravské Národní divadlo moravskoslezské se letos stane teprve druhou divadelní scénou na světě, která uvede všechny jeho opery. Velkým renomé se těší ostravský Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, který letos úspěšně navázal na dřívější festivaly Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy. Janáčkovým jménem se zaštiťuje v rámci iniciativy Janáček Ostrava 2018 řada dalších koncertů, akcí a iniciativ, které finančně podporuje město Ostrava. Ostatně jméno skladatele nese i Letiště Leoše Janáčka Ostrava a koncert na Jiráskově náměstí probíhal ve stínu nové, odhalené na konci loňského roku sochy Leoše Janáčka s liškou, která odkazuje na skladatelovo nejslavnější operní dílo.

A nejbližší akce motivované 90. výročím úmrtí Leoše Janáčka? Ve dnech 25. až 28. října vyvrcholí iniciativa Janáčkův rok v Ostravě čtyřdenním víkendovým festivalem nazvaným Hudební maraton Leoše Janáčka, kterým pořadatel festivalu – Janáčkova filharmonie Ostrava – uzavře projekt Janáček Ostrava 2018 a zároveň oslaví 100. výročí samostatné Československé republiky. Maraton nabídne ve čtyřech dnech na 17 koncertech skoro 40 Janáčkových skladeb! Jedná se o první podobnou akci v ČR, pro jejíž formát našli tvůrci z Janáčkovy filharmonie Ostrava inspiraci v zahraničí.