Ostravu ovládli sokolové, kteří zde měli krajský slet

Slavnostní průvod sokolů kráčí ulicí 30. dubna. Foto: MMO – Jiří Zerzoň, René Stejskal

V sobotu a neděli 2. a 3. června ovládli Ostravu sokolové, kteří tu uspořádali Krajský slet Moravskoslezské a Beskydské sokolské župy. Protože poslední velký průvod, pořádaný Moravskoslezskou župou, se v moravskoslezské metropoli konal v roce 1938, dalo by se říci – po dlouhých 80 letech. Akce se uskutečnila ve znamení společných oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu a u příležitosti konání letošního XVI. všesokolského sletu, který proběhne v době od 1. do 6. července v Praze. Spolu s dalšími se jí zúčastnili primátor Ostravy Tomáš Macura a náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Sobotní program krajského sokolského sletu zahájil dopoledne slavnostní průvod, který vyrazil od Čapkovy sokolovny v ulici Sokolská třída a přes Prokešovo náměstí před Novou radnicí, kde se k němu připojil primátor Macura, zamířil na Masarykovo náměstí v centru Moravské Ostravy. Odpoledne se zde předvedlo devatenáct sportovních, tanečních, baletních a akrobatických skupin, které postupně prezentovaly své umění a nabídly divákům malou ochutnávku toho, co bude k vidění na všesokolském sletu v Praze. V podvečer na tyto ukázky navázal kulturní program, v jehož rámci vystoupili ostravská folková kapela Sousedi, mladá slovenská rocková skupina The Now a zpěvák Petr Bende s kapelou Band.

V neděli se sokolové sešli v Čapkově sokolovně, aby ukázali Ostravanům hromadné sletové skladby, při nichž se veřejnosti představilo na tisíc cvičenců z 35 jednot žup moravskoslezské, beskydské a valašské.