Pestré vrstvy ostravské historie i současnosti

Historická Ostrava – dnešní Masarykovo náměstí okolo roku 1912.

Festival Pestré vrstvy hledá a diskutuje společenská témata spojená s minulostí, přítomností, ale i budoucností ostravského regionu na poli historie, architektury, veřejného prostoru a přírody. Tuto charakteristiku si dal do vínku nový populárně-vzdělávací festival, který se uskuteční ve dnech 10. až 13. května v Ostravě.

Úvod festivalu bude patřit dvěma přednáškovým večerům, které se uskuteční v klubu Atlantik. Ve čtvrtek od 17.30 do 19.30 hod. zde představí fascinující příběh zrodu moderního průmyslového města Ostravy mezi lety 1848-1948 Andrea Pokludová, historička Ostravské univerzity. Páteční večer nabídne besedu věnovanou historii a biologickým paradoxům současné karvinské hornické krajiny. Od 17.30 budou na toto téma přednášet a diskutovat karvinský historik Radim Kravčík a biolog Stanislav Ožana.

Víkendovou část programu představuje šňůra šesti komentovaných venkovních prohlídek, zaměřených na historii, architekturu či přírodu v různých částech města. Na každý ze dvou dnů jsou naplánovány tři tematicky různorodé prohlídky. V sobotu účastníci festivalu vyrazí za zajímavostmi údolí Lučiny, seznámí se s životem hmyzu lužního lesa a poznají příběh židovské Ostravy. V pátek je plánovaná procházka Vítkovicemi Paula Kupelwiesera, hornickými koloniemi Slezské Ostravy a výstup na nejznámější ostravskou haldu Trojice (Ema) s odborným výkladem.

Podrobnosti o festivalu a jeho programu najdete na https://www.pestrevrstvy.cz.