Poklona vynikajícímu umělci a bojovníku za svobodu

Busta Luďka Eliáše. Foto: MS kraj

Ve foyer Divadla Petra Bezruče byla v úterý 9. října odhalena busta Luďka Eliáše – herce, režiséra, někdejšího ředitele Divadla Petra Bezruče, pamětníka holocaustu a člena Českého svazu bojovníků za svobodu, jemuž byl za mimořádný umělecký přínos pro kulturu města Ostravy, osobní statečnost a zásluhy při vzdělávání mladé generace v oblasti válečné historie udělen 13. prosince 2017 titul Čestný občan města Ostravy. Autorem busty je ostravský výtvarník Dalibor Nytra.

Luděk Eliáš zemřel letos 10. července; dne 29. července 2018 by oslavil 95 let.

Program v 16 hodin zahájilo promítání dokumentu Petry Všelichové Vzkaz Luďka Eliáše a dokumentu Petra Lokaje Osud číslo A 2026. Obě projekce připomněly život a odkaz této významné osobnosti.

Luděk Eliáš se narodil 29. června 1923 ve Slaném. V únoru 1942 byl deportován do ghetta v Terezíně, odtud transportem do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, později do Sachsenhausenu. Přežil koncentrační tábory, letecké nálety i pochod smrti. Po válce se začal profesionálně věnovat divadlu, které začal hrát již v Terezíně. Působil ve Slaném, Písku a Českých Budějovicích, v roce 1956 zakotvil natrvalo v Ostravě, kde se stal ředitelem Divadla Petra Bezruče. Začal pracovat i v rozhlase jako moderátor a šéfredaktor. V srpnu 1968 se podílel na svobodném pookupačním vysílání Českého rozhlasu, které do historie vstoupilo jako „osm dní Ostravského rozhlasu“. Následky byly kruté a Luděk Eliáš musel rozhlas opustit.

Luděk Eliáš si zahrál mj. ve filmech Jsem nebe (1970), Sedm havranů (1967), Píseň o lítosti (1999), Návrat ztraceného ráje (1999) či Kletba Bratří Grimmů. O jeho životních osudech natočil režisér Petr Lokaj v roce 2008 televizní dokument Osud č. A2026. Portrétní dokument Holocaust v životě Luďka Eliáše režisérek Kláry Řezníčkové a Moniky Horsákové získal spolu s dalším snímkem o Janu Zajícovi první cenu v sekci Člověk a společnost na mezinárodním filmovém festivalu Ekofilm v roce 2012. Jeho příběhu se věnuje také dokument s názvem Holocaust v Čechách a na Moravě.

Luděk Eliáš se věnoval práci s mládeží. Své zkušenosti a moudra vyprávěl věrohodně a lidsky, tím dokázal mládež oslovit a vést k zamyšlení nad hrůznými činy totalitních režimů.

„Bylo mi ctí, že jsem se mohl s Luďkem Eliášem několikrát setkat. Velice jsem oceňoval, jak se s hlubokou lidskou moudrostí a celoživotním optimismem dokázal vypořádat se všemi útrapami, kterými si prošel, včetně pobytu v koncentračních táborech. Na svých přednáškách o holocaustu vždy hovořil poutavě, s nadhledem, nadčasově a bez osobní nenávisti za utrpěné křivdy. Moc si vážím toho, že jsem mu mohl z rozhodnutí zastupitelstva města v prosinci loňského roku předat naše nejvyšší ocenění, titul Čestný občan města Ostravy. Těší mě, že jeho celoživotní dílo bude oceněno i odhalením busty přímo v divadle, kterému dělal ředitele,“ řekl o Luďku Eliášovi primátor Ostravy Tomáš Macura.