Prchavé okamžiky našich dějin na Masarykově náměstí

Masarykovo náměstí, pondělí 9. července: Instalace výstavy Okamžiky století. Foto: MMO – Bohuslav Krzyžanek

Sto let československé a české státnosti v objektivu profesionálních fotografů a žurnalistů. Putovní výstavu velkorozměrných snímků Okamžiky století připravila u příležitosti výročních oslav Československá, od roku 1992 Česká tisková kancelář (ČTK). Na třiceti oboustranných panelech zaznamenává prchavé momenty naší historie, jak je přinesl běh času. Ať už jde o významné události, osobnosti českých dějin, či o každodenní život v každém roce existence samostatného státu. Výstava byla zahájena v dubnu v Praze, od pondělí 9. do neděle 29. července je pak k vidění na Masarykově náměstí v centru Ostravy.

Jiří Majstr, generální ředitel ČTK, která vznikla stejně jako československý stát právě před sto lety, zve k prohlídce expozice následujícími slovy:

„Zveme vás na procházku obrazovými dějinami republiky, jak jsme je nakonec z několika miliónů snímků zaostřili na několik desítek fotografií. O každou z nich a o její právo být na této výstavě jsme se v agentuře pohádali. Toto je výsledek. Je individuální, neopakovatelný a určitě i subjektivní. Na těchto třiceti panelech vás provádíme klíčovými okamžiky československých dějin, ukazujeme významné osobnosti, sportovní události, ale třeba i první Miss Československa z počátku minulého století, nebo i chvíle, jejichž význam v době pořízení snímku nikdo nemohl chápat, jako je setkání vítěze Wimbledonu Jana Kodeše s tenisovým žákem Ivanem Lendlem nebo odchod Karla Kryla z posledního vystoupení v Československu.“