Před budovou rozhlasu byla odhalena socha Karla Kryla

Pro nedostatek místa před budovou rozhlasu byla socha Karla Kryla umístěna na dvoumetrovém leštěném podstavci. Foto: ÚMOb Moravská Ostrava a Přívoz

Před budovou Českého rozhlasu Ostrava v ulici Dr. Šmerala v Moravské Ostravě stojí od středy 27. června 2018 bronzová socha Karla Kryla (1944–1994), legendy československé hudby, písničkáře a bojovníka za svobodu a proti bezpráví. Vznik díla, které má symbolizovat touhu po svobodě slova a demokracii, iniciovali studenti soukromé umělecké školy AVE ART v Ostravě-Hrabůvce, kteří získali na svůj projekt dotaci z programu města Ostravy zaměřeného na zvelebování a zkrášlování veřejných prostor.

Místo, kde byla socha umístěna, nebylo vybráno náhodně. Právě v ostravské redakci tehdejšího Československého rozhlasu působil Karel Kryl v 60. letech minulého století a mezi roky 1967 až 1969 tu natočil písně svého debutového alba Bratříčku, zavírej vrátka. Jde o první zpěvákovu sochu v ČR.

Slavnostního odhalení sochy Karla Kryla, jejímž autorem je sochař David Moješčík, se zúčastnila zhruba stovka lidí, mezi nimiž nechyběl ani Krylův bratr Jan. „Karel Kryl svým osobním příkladem a písňovou tvorbou ovlivnil několik generací a má nám stále co říci, i po 24 letech od své smrti,“ uvedl v slavnostním projevu ředitel umělecké školy AVE ART Jaroslav Prokop. Na budově rozhlasu by časem měla přibýt také písničkářova pamětní deska.

V novém dotačním programu města Ostravy zaměřeném na úpravu veřejných prostor uspělo loni 11 z 16 projektů. Město rozdělilo na jejich realizaci více než čtyři miliony korun. Do letošního druhého ročníku bylo přihlášeno 20 projektů. Podporu v celkové výši 3,1 milionů korun získalo 14 z nich.