Před devadesáti lety vznikal v Ostravě rozhlas

Český rozhlas Ostrava slaví 90. výročí. V Ostravě se na začátku roku 1929 začalo se stavbou rozhlasu. Vítkovické železárny montovali vysílací věže a ve Svinově se připravovalo místo pro jejich vztyčení. Dnes je v tom kus nostalgie, štíhlé stožáry jsou jen technická památka, pásma středních vln byla většinou opuštěna, ze Svinova se šíří už jen signál ČRo Dvojka, ČRo Plus a stanice Dechovka, ale i ony nakonec středovlnné pásmo opustí. Provoz je drahý, signál nekvalitní, výhoda ale je, že si vysílač ze Svinova mohou naladit ve vzdálených a zapadlých vesnicích. Ale v roce 1929 to byl pro Ostravu zázrak techniky.
Rozhlasové vysílání se v Ostravě připravovalo velmi těžce, úřady v Praze byly skeptické, obávaly se, že málo vzdělaní lidé v ocelovém městě nebudou pořady poslouchat, když většinou sedí v hospodách. Hlavním argumentem pro stavbu rozhlasu bylo, že se tím podpoří zdejší menšiny, bude působit zejména na Hlučínsku a Těšínsku. Ostrava dostala na stavbu vysílače milion korun.
Vysílání začalo v horních místnostech hasičské zbrojnice na Antonínově náměstí (dnes Smetanovo). Stanice měla simultánní připojení, mohla z Brna nebo Prahy přijímat kulturní pořady, ale také je dodávat. Nicméně se vše vysílalo živě. V „hasičárně“ byl ostravský rozhlas do roku 1936, kdy se přestěhoval do Hviezdoslavovy ulice. Postupně vznikala samostatná programová studia – hudební, přednáškové a reportážní, literárně dramatické, pro děti…
Po okupaci Svinova v roce 1938 přišla Moravská Ostrava o svou vysílačku, která šířila jako německá stanice Troppau (Opava) program říšského rádia Breslau (Vratislav). V dubnu 1945 Němci veškeré zařízení ostravského studia odvezli a před příchodem Rudé armády budovu demolovali a zapálili.
Vysílání bylo opět obnoveno 2. července 1945.

Foto: HASIČÁRNA. První studio ostravského rozhlasu působilo od roku 1929 v prvním patře hasičské zbrojnice na Smetanově náměstí.