Století objektivem Ostravanů vyšlo knižně

Kniha, krest, Stoleti objektivem Ostravanu, archiv, 7. března 2019 v Ostravě.

Knihu Století objektivem Ostravanů, na níž se podíleli obyvatelé Ostravy, pokřtili ve čtvrtek primátor Tomáš Macura, ředitelka Archivu města Ostravy Hana Šústková a další osobnosti, které se na vzniku publikace podílely.

Publikace s názvem Století objektivem Ostravanů navazuje na stejnojmenný loňský projekt města. Jeho cílem bylo získat staré fotografie z let 1918 až 1989 od obyvatel města jako součást oslav stého výročí vzniku samostatného Československa. Na výzvu k zapůjčení fotografií zareagovalo 47 Ostravanů, dohromady se podařilo shromáždit 541 snímků. Celkem 9 dárců ještě po ukončení termínu přineslo dalších 140 fotografií. Získané kopie byly použity nejen pro publikaci, ale navíc rozšířily portfolio záběrů ukazujících život běžných obyvatel pro potřeby městského archivu.

„Tato publikace je unikátní, žádná jiná se nerodila tímto způsobem, kdy Ostravané zapátrali ve svých archivech a zapůjčili nám zajímavé fotografie. Nahlédli jsme do jejich životů za posledních sto let. Za každým snímkem se ukrývá příběh či osud, některé fotografie jsou veselé, jiné dojemné, jsou prostě takové, jaký život je. Vydání této knihy je pro mne silným momentem a děkuji všem, kteří zapátrali ve svých archivech,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Do publikace bylo zařazeno 185 fotografií. „Nejtěžší byl výběr snímků, s kolegy bychom do knihy zařadili nejraději všechny. Parametrem bylo proporční zastoupení pro všechna desetiletí a zařazení snímků z co největšího počtu ostravských obvodů. Fotografie jsou řazeny chronologicky podle desetiletí a jsou opatřeny jednoduchými popisky,“ popsala ředitelka archivu Hana Šústková.

Publikaci Století objektivem Ostravanů připravilo Město Ostrava a Archiv města Ostravy. Sestavili ji Hana Šústková, Antonín Barcuch a Jozef Šerka. Vychází v nákladu 550 kusů. V prodeji bude v pobočkách Ostravského informačního servisu za 285 korun.