Sýkorův most vítá výročí republiky barvami trikolory

Architekturní nasvícení mostu v barvách trikolory u příležitosti oslav stého výročí vzniku samostatného československého státu. Foto: ÚMOb Moravská Ostrava a Přívoz – Zdeněk Kamrla

Ostrava má novou atrakci. Od soboty 23. června je v provozu architekturní nasvícení mostu Miloše Sýkory a souvisejícího veřejného osvětlení v centru města. „Těší mě, že se zakázku podařilo dokončit ještě před termínem a že se most poprvé slavnostně rozsvítil na závěr Rozmarných slavnostní řeky Ostravice, kdy byly v této lokalitě tisíce lidí. U příležitosti oslav stého výročí vzniku samostatného československého státu jsme vybrali barvy trikolory,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Architekturní nasvětlení Sýkorova mostu zrealizovala společnost Ostravské komunikace. Celkem namontovala na konstrukci mostu 136 led svítidel, která osvětlují jak spodní, tak horní části mostu. V současné době je nasvětlení možné v několika variantách – v barvě bílé, v modré barvě města nebo v barvách trikolory. Do budoucna bude možné tyto varianty měnit, kombinovat a rozšiřovat jejich počet. Součástí architekturního nasvětlení je i nové veřejné osvětlení, které umí měnit barvy podobně jako svítidla na mostě. Celková cena díla činí 3,29 milionu korun bez DPH. Součástí zakázky jsou tzv. antivandal kryty, které ochrání světla před krádeží, poškozením či povětrnostními vlivy.

Dvaadevadesátimetrový, šestnáct metrů široký nýtovaný ocelový obloukový most přes Ostravici, který spojuje moravskou a slezskou část Ostravy, byl vybudován v roce 1914 na místě dřívějšího Říšského mostu z roku 1886. Kulturní památkou byl Ministerstvem kultury České republiky prohlášen v roce 2009.