V Divadle Petra Bezruče odhalí bustu Luďka Eliáše

Luděk Eliáš při zápisu do Pamětní knihy města Ostravy. Foto: Archiv MMO

V Divadle Petra Bezruče proběhne v úterý 9. října slavnostní odhalení busty Luďka Eliáše – herce, režiséra, někdejšího ředitele Divadla Petra Bezruče, pamětníka holocaustu a čestného občana města Ostravy. Luděk Eliáš zemřel letos 10. července; dne 29. července 2018 by oslavil 95 let.

Odhalení busty bude předcházet od 16 hodin promítání dokumentu Petry Všelichové Vzkaz Luďka Eliáše a dokumentu Petra Lokaje Osud číslo A 2026. Slavnostní odhalení busty, jejímž autorem je ostravský výtvarník Dalibor Nytra, se uskuteční v 17 hodin ve foyer divadla za účasti členů ostravské kulturní scény a veřejnosti. Město bude reprezentovat primátor Tomáš Macura.

„Bylo mi ctí, že jsem se mohl s Luďkem Eliášem několikrát setkat. Velice jsem oceňoval, jak se s hlubokou lidskou moudrostí a celoživotním optimismem dokázal vypořádat se všemi útrapami, kterými si prošel, včetně pobytu v koncentračních táborech. Na svých přednáškách o holocaustu vždy hovořil poutavě, s nadhledem, nadčasově a bez osobní nenávisti za utrpěné křivdy. Moc si vážím toho, že jsem mu mohl z rozhodnutí zastupitelstva města v prosinci loňského roku předat naše nejvyšší ocenění, titul Čestný občan města Ostravy. Těší mě, že jeho celoživotní dílo bude oceněno i odhalením busty přímo v divadle, kterému dělal ředitele,“ prohlásil první muž ostravské radnice.

Luděk Eliáš se narodil v roce 1923 ve Slaném. K divadlu se dostal v terezínském ghettu, kde byl internován pro svůj židovský původ. Po skončení války začal hereckou dráhu během vojenské služby v Armádním uměleckém souboru, poté získal angažmá v oblastních divadlech ve Slaném, Písku a Českých Budějovicích V roce 1956 nastoupil jako herec do ostravského Divadla Petra Bezruče, kde působil v letech 1961 až 1966 také jako jeho ředitel. Zahrál si rovněž ve filmu. V ostravském studiu České televize pracoval v letech 1966 až 1970 jako moderátor, dramaturg a vedoucí umělecké redakce. Uplatnil se také jako rozhlasový a televizní moderátor. V době okupace v srpnu 1968 vysílal z improvizovaného studia ČT v prostorách vysílače v Hošťálkovicích a podílel se na svobodném pookupačním vysílání. V době normalizace byl z televize propuštěn a vrátil se k herecké práci v Divadlu P. Bezruče, kde vytvořil řadu výrazných rolí. Po celý svůj dospělý život současně navštěvoval střední školy a besedoval se studenty o zážitcích z války a srpna 1968 a následné normalizace. Stal se členem ostravské pobočky ČSBS, byl nositelem ceny Jaroslava Šavrdy za svědectví o totalitě a rotariánského ocenění Paul Harris Felow.

Titulem Čestný občan města Ostravy byl oceněn na 31. zasedání Zastupitelstva města Ostravy dne 13. prosince 2017. Ocenění mu bylo udělené za mimořádný umělecký přínos pro kulturu města Ostravy, osobní statečnost a zásluhy při vzdělávání mladé generace v oblasti válečné historie.