Sté výročí republiky motivuje k pomoci bližním

Kmotrem kalendáře Retro Ostrava 2019 se stal reprezentant ČR ve stolním tenise, bývalý olympionik a medailista z MS a ME Petr Korbel. Kalendář prezentuje jeho autor Boris Renner, přihlíží ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová. Foto: MMO – Bohuslav Krzyžanek

Šek na 100 tisíc korun z prodeje retro kalendáře Příběhy staré Ostravy předal 2. srpna zástupcům rehabilitačního centra Arcada NeuroMedical v Porubě autor publikace, ostravský fotograf Boris Renner. Finanční dar je určen na úhradu konzultací a speciální rehabilitaci dětí ve vigilním kómatu. Tato vážná porucha vědomí patří k nejtěžším stavům po tonutí a traumatickém poškození mozku, kdy nemocný není schopen kontaktu s okolním světem.

„Rehabilitace těchto dětí je náročná a náš zdravotní systém jim zatím moc šancí na zlepšení nedává. V Arcadě jsme zavedli ve světě úspěšně používané metody intenzívní neurorehabilitace, které naše zdravotní pojišťovny nehradí,“ uvedl Miloš Svoboda z centra Arcada, který plánuje vytvořit pro rodiče dětí ve vigilním kómatu také Informační a konzultační středisko.

Výpravný nástěnný kalendář Retro Ostrava na rok 2019 zachycuje ve scénicky pojatých fotografiích atmosféru města od roku 1918 do 30. let minulého století. Jeho křest se uskutečnil 19. června před Ostravským muzeem v rámci vernisáže muzejní výstavy Pozor, vyletí ptáček. Stejně jako ona je jeho vznik inspirován 100. výročím vzniku Československa. Koupit ho lze v pobočkách Ostravského informačního servisu, v e-shopu ostravainfo.cz nebo v centru Arcada NeuroMedical v Sokolovské ulici v Porubě. Výtěžek z prodeje je určen právě pro toto zařízení.