Zemřel čestný občan města Ostravy Luděk Eliáš

V roce 2010 získal Luděk Eliáš také čestné ocenění ostravský Senior roku. Foto: MMO

Pro Ostravu je to smutná zpráva. Dne 10. července zemřel čestný občan města, herec, režisér, divadelní ředitel a publicista Luděk Eliáš. Věnoval se otázce holocaustu, pořádal přednášky a besedy. Kvůli svému židovskému původu byl internován v terezínském ghettu a později přežil vyhlazovací tábory v Osvětimi, Birkenau a Sachsenhausenu i pochod smrti. Už za pár dnů, 29. července, by oslavil své 95. narozeniny.

„Odešla významná osobnost ostravského kulturního života. Bylo mi ctí, že jsem se mohl s Luďkem Eliášem několikrát setkat. Velice jsem oceňoval, jak se dokázal s hlubokou lidskou moudrostí a celoživotním optimismem vypořádat se všemi útrapami, kterými si prošel, včetně pobytu v koncentračních táborech. Až prakticky do svých posledních dnů pořádal přednášky o holocaustu a rizicích totalit na školách a dalších institucích.  Hovořil vždy poutavě, s nadhledem, nadčasově a bez osobní nenávisti za utrpěné křivdy. Moc si vážím toho, že jsem mu mohl z rozhodnutí zastupitelstva  města v prosinci loňského roku předat naše nejvyšší ocenění, a to titul Čestný občan města Ostravy,“ uvedl k úmrtí významného občana Ostravy primátor města Tomáš Macura.

Luděk Eliáš se narodil v roce 1923 ve Slaném. K divadlu se dostal v terezínském ghettu, kde byl internován pro svůj židovský původ. Po skončení války začal hereckou dráhu během vojenské služby v Armádním uměleckém souboru, poté získal angažmá v oblastních divadlech ve Slaném, Písku a Českých Budějovicích V roce 1956 nastoupil jako herec do ostravského Divadla Petra Bezruče, kde působil v letech 1961 až 1966  také jako jeho ředitel. Zahrál si rovněž ve filmu. V ostravském studiu České televize pracoval v letech 1966 až 1970 jako moderátor, dramaturg a vedoucí umělecké redakce. Uplatnil se také v televizi a rozhlase jako moderátor. V době okupace v srpnu 1968 vysílal z improvizovaného studia ČT v prostorách vysílače v Hošťálkovicích a podílel se na svobodném pookupačním vysílání. V době normalizace byl z televize propuštěn a vrátil se k herecké práci. Po celý svůj dospělý život navštěvoval střední školy a besedoval se studenty o zážitcích z války a srpna 1968 a následné normalizace. Stal se členem ostravské pobočky ČSBS, byl nositelem ceny Jaroslava Šavrdy a rotariánského ocenění Paul Harris Felow.

Titulem Čestný občan města Ostravy byl oceněn na 31. zasedání Zastupitelstva města Ostravy dne 13. prosince 2017. Ocenění mu bylo udělené za mimořádný umělecký přínos pro kulturu města Ostravy, osobní statečnost a zásluhy při vzdělávání mladé generace v oblasti válečné historie.

Pohřeb Luďka Eliáše se uskuteční v úzkém rodinném kruhu.